AW-115610 AW-11561003
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Őrizd meg a méltóságod ebben a méltóságát vesztett világban

Szépréti Krisztina
2025. 06. 29. 10:21:26
Őrizd meg a méltóságod ebben a méltóságát vesztett világban

Így szólt az egyik legfontosabb tanács amit valaha kaptam. Tizenéve visszhangzik bennem.  Gyakran eszembe jut amikor döntenem kell hogy visszavágjak egy sérelem kapcsán, vagy csak méltósággal továbbmenjek. Hogy méltó módon végezzem családanyai teendőimet, méltó szeretettel forduljak a férjem felé és méltó módon végezzem az alapítványi kötelességeimet. Néha mindegyik nehéz terep. Gyakran megbotlok magam is, de a fenti tanács már iránytűmmé vált a mindennapokban.

Mert lehet, hogy divat lett „jót tenni” – de méltósággal tenni a jót, az még mindig ritka. A világban, ahol a hangerő számít, az önreklám és a gyors eredmények, ott könnyű megfeledkezni arról, hogy a valódi segítség nem zajos. Hogy a jó szándék gyakran halk, csendes, odafigyelő. És arról is, hogy az igazi jószándék nemcsak adni akar, hanem emelni – nemcsak megoldani valamit, hanem közben nem elvenni a másik ember méltóságát.

Mi a JóPontnál ebben hiszünk. Hogy a segítség nem az adomány értékén, hanem az emberi hozzáálláson múlik. Céljaink nem „rászorulók megmentéséről” szólnak, hanem a kapcsolódásról. Egyenrangúan, tisztelettel. Olyan ügyek mellé állunk, amelyekben nemcsak a cél a fontos, hanem az is, hogyan érjük el. Az egyik legnagyobb méltóságvesztés azonban gyerekkorban történik. Ahol nem az anyagi körülmények okozzák a legfőbb nehézséget, hanem hogy a gyerekeket egymás ellen fordítja a közeg, amiben élnek. Ez az iskolai bántalmazás.

Amikor valakit megaláznak, kicsúfolnak – az nemcsak aznap fáj. Egy kedves ismerősöm úgy fogalmazta meg a bántó szavak hatását mintha egy százas szeget ütnél egy bútordarabba. Annak a helye örökre nyomot hagy. A gyerekkori bántalmazás nem egyszerű „csíny” vagy „összeszólalkozás” – hanem az első repedés a méltóságunk pajzsán.

Ezért hiszünk abban, hogy az iskolai bántalmazás elleni fellépés nemcsak a gyerekek testi-lelki épségéről szól – hanem a méltóságuk védelméről is. Mert minden gyereknek joga van ahhoz, hogy biztonságban legyen – de még fontosabb, hogy azt érezze: számít. Hogy nem nevetség tárgya, nem túlérzékeny, nem „gyenge”, hanem ember, aki megérdemli a tiszteletet – úgy, ahogy van.

Sokszor, amikor egy-egy poszt alatt végigpörgetem a kommenteket, valami szomorú felismerés motoszkál bennem: mennyire természetessé vált egymás tiszteletlen bírálata. A véleményalkotás joga mintha feljogosítana a bántásra, a kioktatásra, a kéretlen – és gyakran kegyetlen – „jó tanácsokra”. És ilyenkor mindig eszembe jut a kérdés, amit sokkal több felnőttnek kellene feltennie magának: hogyan tanítsuk meg az egymás iránti tiszteletet a gyermekeinknek és hogyan építsük fel bennük azt az értékrendet, melyben a méltóság az egyik központi érték ha mi magunk is oly nehezen gyakoroljuk ezt?

Már többször írtam a személyes felelősségvállalásról és a példamutatásról, melyek e témában is központi gondolatok. Annyit mondani gyereknek hogy „ne csúfold a másikat!” még oly kevés. Ők akkor figyelnek minket leginkább amikor vezetés közben egy kellemetlen helyzetet kezelünk, ahogy a boltban vásárlás közben viselkedünk a többi emberrel, ahogy az idősekkel, elesettekkel bánunk a mindennapokban. És persze rögtön másolják botlásainkat. Minél gyakrabban látják, annál természetesebben.

A JóPontnál éppen ezért elkezdtük letenni az alapjait az iskolai bántalmazás elleni projektünknek. Ebben nem csak egy iskolai tréningről van szó – hanem arról, hogy egyre több gyerek tanulja meg: kiállni magadért nem szégyen. És kiállni másért: bátorság.

Ez a program nemcsak a jövőről szól – hanem arról is, hogy a jelenben is van választásunk: hallgatunk vagy teszünk. Elfordulunk vagy odalépünk. Nevetünk a bántáson vagy azt mondjuk: elég volt.

Mert a méltóság nemcsak elveink kérdése – hanem gyakorlat is. És minden alkalommal, amikor valakit megvédünk, amikor együttérzést tanítunk, amikor nemet mondunk a bántásra – akkor egy kicsit helyreáll valami ebből a méltóságát vesztett világból.

Tartalomhoz tartozó címkék: célok gyerek jó ügyek méltóság

Kapcsolódó tartalmak